ROMANIA este din nou CAMPIOANA MONDIALA la DANS SPORTIV. Sportivii laureati sunt din TIMISOARA...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 26.09.2018 10:59 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

La sfarşitul saptamanii trecute, s-a desfaşurat la Kistlek-Ungaria, Campionatul Mondial de Tineret la Dans Sportiv, secţiunea dansurilor standard.
La competiţie, s-au aliniat 66 de perechi din 33 de ţari de pe toate continentele, practic participand perechile campioane şi vicecampioane din fiecare ţara.
Romania a fost reprezentata de perechile Alin Sebastian Heler Zicoane - Anca Copos, campionii naţionali en-titre, de la clubul SPORTIM DANCE Timişoara, şi Dragoş-Marian Comşa - Alexandra Cristina Bujor, vicecampioni naţionali, pereche mixta intre cluburile Sportul Studenţesc Universitar Bucureşti şi Zedan’s Bucureşti.
Evoluţia sportivilor romani a fost una remarcabila, mai ales a perechii noastre campioane care nu s-a oprit pana in finala, acolo unde a ocupat detaşat locul I şi s-a incununat cu titlul de Campioni Mondial de Tineret Standard.
In urma acestei victorii rasunatoare, Alin Sebastian Heler Zicoane şi Anca Copos au urcat pe locul I in World Ranking Youth, clasamentul WDSF (World Dance Sportt Federation) cu 2100 puncte.
Alin şi Anca sunt şi Campioni Europeni la aceeaşi categorie.
Perechea Dragoş-Marian Comşa - Alexandra Cristina Bujor au incheiat competiţia de la Kistlek pe locul 13.