Semimaratonul de la TIMISOARA a fost dominat de... kenyeni. Romania a fost pe podium la feminin!...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 26.03.2018 15:32 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Pe  25 martie 2018, mii de copii şi adulţi, alergatori amatori şi atleţi, romani şi internaţionali, au luat startul la SportGuru Timisoara 21k 2018.

In Piaţa Unirii, s-au aliniat la startul celei de-a doua ediţii SportGuru Timisoara 21k atat alergatori romani, cat şi din Kenya, Italia, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Germania, Israel, Franta, la probele de 21km, 10km, 3km şi cursa copiilor cu varsta cuprinsa intre 6 şi 12 ani.

Podiumul la proba de semimaraton masculin a fost dominat de atleţi Elite.
Kenyanul Matheka Benard Muinde s-a clasat pe primul loc, ajungand la finish cu un timp de 1:06:02.
Urmatoarele locuri au fost ocupate de Rotich Mark Kipchumba (locul II, timp 1:06:04), respectiv Kirui Simon Kiprugut (locul III, timp 1:09:27), ambii din Kenya.
La feminin, proba de 21km a fost caştigata de Matebo Ruth Chemisto (Kenya) (1:16:12), urmata de romancele Butnariu Alina (locul II, 1:27:24) şi Cioveie Maria Mihaela (locul III, 1:30:43).

Cursa de 10km a fost una stransa pentru podiumul masculin.
Prima poziţie a fost ocupata de Gregor László (HU) (0:33:09), Marius Ionescu (RO) (0:33:09) şi Ştefan Iulius Gavril (RO)(0:33:44).
In clasamentul feminin, pe primele poziţii au fost Adela Balţoi (RO) (locul I, 0:39:15), Nevena Jovanovic (SRB) (locul II, 0:40:15) şi Pap Csilla (HU) (locul III, 0:40:48).

Fondul de premiere a fost in valoare de peste 7.000 de euro, in bani şi produse, toţi participanţii beneficiind de un kit de participare format din numar de concurs, chip pentru cronometrare electronica, un tricou de alergare oferit de unul dintre partenerii tehnici ai evenimentului, Mizuno şi produse oferite de parteneri.