DANSATORII SPORTIVI din ROMANIA, din nou pe CEA MAI INALTA TREAPTA a PODIUMULUI

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 30.03.2017 08:38 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Dansatorii sportivi romani au participat, la sfarsitul saptamanii trecute, in doua competitii din calendarul Federatiei Internationale de Dans Sportiv (WDSF).
La prima dintre ele, desfasurata la Laussane, in Elvetia, perechea Marco Sirocchi - Kilin Dora, reprezentanta Romaniei, s-a impus in competitia WDSF Open Adult Standard, urcand pe cea mai inalta treapta a podiumului.

In cea de-a doua competitie europeana, gazduita de capitala Belarusului, perechea Rares Cojoc - Andreea Matei a fost la un pas de podim, pe locul IV, in concursul Minsk World Open la categoria Standard.
La sectiunea World Open Latin, sustinuta tot la Minsk, perechea Ion Alexandru - Andreea Toma s-a clasat pe locul V in finala, iar perechea Stefan Grigore - Laura Filipescu au incheiat competitia pe VII.

In dansul sportiv, toti finalistii sunt medaliati, iar ocupantii podiumului primesc si cupe.
In urma rezultatelor obţinute, cuplul Ion Alexandru - Andreea Toma  a intrat in top 25 mondial la secţiunea latino,iar perechea Rares Cojoc - Andreea Matei este la un loc de topul 25 mondial dansuri standard.